نرم ­کننده ­گرانول چه­ تاثیری بر محصولات پی­ وی­ سی نرم دارند؟

نرم ­کننده ­گرانول جزو عمده­ ترین مواد افزودنی به ساختار پی ­وی­ سی هستند که اجازه می­دهند، محصولات متنوع و متفاوتی از پی ­وی­ سی ساخته شود. لازم به توضیح است که بخشی از ضایعات پی ­وی­ سی شامل مواد خشک و غیر منعطفی چون درب و پنجره­ های پی ­وی­ سی یا لوله­ های پلیکا هستند که پس از خارج شدن از میدان مصرف، به موادی منزوی و غیر قابل استفاده تبدیل می­شود. این مواد نه به طبیعت برمی­ گردند و نه به­ راحتی وارد چرخه تولید می­شوند.

برای اینکه بتوان این مواد خشن را وارد چرخه تولید گرانول کرد، مجبور به استفاده از نرم­ کننده­ ها هستیم. گرانول نرم از جمله موادی است که در تولید محصولاتی همچون، شلنگ آب و کفی کفش و دمپایی ­های نرم مورد استفاده قرار می­گیرد.

وجود نرم­کننده گرانول اجازه می­دهد تا بتوان درجه انعطاف محصولات پی­ وی ­سی تولید شده را با دقت تنظیم کرد. از طرفی در تولید گرانول نرم نیاز به مواد واسطه ­ای وجود دارد که بتوانند با پایین آوردن دمای فرایند به زیر دمای تخریب و ساده سازی این فرایند، محصولی کنترل شده تهیه کنند. نرم­ کننده گرانول با بهینه ­ساختن خواص نهایی یک محصول، اجازه می­دهد تا بتوان آنرا متناسب با خواص تعریف شده، تولید کرد.

نرم­ کننده­ ها را بهتر بشناسید 

نرم­ کننده­ های پی­ وی­ سی متشکل از موادی هستند که به خاطر داشتن مولکو­ل­ های روغنی شکل، از نقطه جوش بالایی برخور دارند. وظیفه اصلی یک نرم­ کننده این است که با کاهش دادن دمای انتقال شیشه ­ای در یک ماده مذاب پلیمری، آنرا نرم کرده تا محصول نهایی دارای انعطاف کافی باشد. یکی از نقاطی که استفاده از این افزودنی را توجیه می­کند، درون گرانول نرم است.

مواد بازیافتی برای اینکه هنگام ذوب شدن، فرایند مناسبی داشته و تبدیل به گرانول گردند، نیاز به افزودنی نرم ­کننده دارند. از مزیت­ها مهم نرم ­کننده­ گرانول می­توان به کاهش دمای فرایند برای جلوگیری از تخریب پی ­وی­ سی، ساده سازی فرایند پی ­وی ­سی یا گرانول آن و همین­طور بهبود دادن خواص نهایی محصولات پی­ وی­ سی سخن به میان آورد.

تقسیم بندی کلی نرم ­کننده ­ها

نر­م ­کننده ­های پلیمری به طور کلی به دو دسته نرم­ کننده­ های اولیه و نرم­ کننده ­های ثانویه طبقه بندی می­شوند:

  • نرم ­کننده ­های اولیه:

نرم ­کننده­ های اولیه به میزان زیادی با پی­ وی­ سی سازگار هستند و مزیت برجسته آنها را می‌توان محدود بودن مهاجرت آنها از ماده رزین به‌حساب آورد. یکی از موادی که استفاده از نرم­ کننده اولیه در آن­­ها رایج است، گرانول نرم می­باشد. درواقع می­توان این نوع افزودنی را نرم ­کننده گرانول نیز نامید. نرم­ کننده­ های اولیه پایداری بیشتری در ساختار محصولات پی­ وی­ سی دارند و متاثر از دما یا عوامل دیگر به خارج از بافت محصول رانده نمی­شوند.

  • نرم ­کننده ­های ثانویه:

این نوع از نرم­ کننده ­ها ازلحاظ اقتصادی ارزان­تر بوده ولی سازگاری آنها با ساختار پی ­وی­ سی بسیار کمتر است. عیب بزرگ این نرم­ کننده این است که اگر میزان استفاده از آن از حد مجاز خارج شود، توسط بافت پی ­وی­ سی جذب نمی­شوند.

 

گرانول آسیابی

 چه نرم­ کننده­ هایی را می­توان در پی ­وی­ سی و گرانول به کار برد؟

نرم ­کننده­ های زیادی در دنیای مواد پلیمری و پی­ وی­ سی وجود دارند که در زیر به برخی از مهم‌ترین­ آنها اشاره می­کنیم.

  • نرم­ کننده ­های دسته فتالایت­:

این گروه از نرم­ کننده­ ها، در بین نرم ­کننده­ های پی­ وی ­سی، بیشترین میزان مصرف را به خود اختصاص داده ­اند و جزو نرم ­کننده ­های اولیه به­ شمار می­روند. گرانول نرم به دلیل استفاده از این ماده، می­تواند انعطاف کافی دریافت کند و کیفیت محصولات پی­ وی­ سی نرم را افزایش دهد. DOP جزو نرم­ کننده ­های فتالایت است که به عنوان یک نرم ­کننده گرانول شناخته می­شود. از دیگر نرم­ کننده­ های این گروه می­توان به DINP و DIDP اشاره داشت.

  • نرم ­کننده­ های دسته فسفات:

استرهای اسید فسفرید از جمله نرم­ کننده­ هایی هستند که استقامت پی­ وی­ سی را در برابر شعله آتش تقویت می­کنند. هنگام استفاده از این ماده به عنوان نرم­ کننده گرانول، باید در نظر داشته باشید که قیمت این گروه، نسبت به گروه فتالایت بالاتر بوده و بارزترین عیب آن ها این است که خواص مطلوبی در دمای کم از خود برجای نمی­گذارند. جالب توجه است که مهندسان خط تولید گرانول نرم بیش از اینکه از این افزودنی استفاده کنند، از نرم­ کننده ­هایی همچون DOP استفاده می­کنند.

  • نرم ­کننده گروه اپوکسی:

این افزودنی یکی از شناخته شده­ ترین روغن ­های نرم ­کننده پی­ وی­ سی است که معروف­ترین آن، روغن سویای اپوکسی شده می ­باشد. از این روغن در صنایع غذایی نیز میزان زیادی استفاده می­گردد. این نوع نرم­ کننده گرانول دارای ویژگی­ های با ارزشی مثل سازگاری عالی با پی­ وی­ سی و مقاومت در برابر نور و حرارت است. این ماده که با نرم ­کننده­ های پلیمری قابل‌رقابت است، را می­توان در گرانول نرم نیز به کار برد.

 

درصورتی که فروشنده ضایعات سیم و کابل و یا خریدار گرانول هستید، میتوانید فرم زیر را پر کرده تا با شما تماس گرفته شود و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09121592463
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]