تفاوت پرک و گرانول در چیست؟

  جهت تولید گرانولpvc  بازیافتی نیاز به ضایعاتی داریم که توسط مصرف کنندگان محصولات مختلف استفاده گردیده و به دور انداخته شده­اند. درواقع خوراک اصلی گرانولpvc  بازیافتی، قطعاتی از جنس این پلیمر هستند که دیگر مورد استفاده نداشته و کنار گذاشته می­شوند. اما پیش از تولید گرانول، باید به تفاوت بین پرک و گرانول توجه داشته باشیم.

پرک شامل قطعات خرد شده­ای است که توسط دستگاه آسیاب قطعات ضایعاتی تولید می­شود، اما گرانول از ذوب کردن پرک­های پلیمری به دست می­آید. بین پرک و گرانولpvc  بازیافتی تفاوت­های ظاهری و ساختاری متعددی وجود دارد. در کل می­توان هدف از تولید پرک را تولید گرانول و هدف از تولید گرانول را تولید محصولات  نهایی پی ­وی­ سی دانست.

 

تفاوت‌های ظاهری پرک و گرانولpvc  بازیافتی

  • شکل پرک­های بسیار نامنظم است و وابستگی زیادی به تیغه­ های دستگاه آسیاب دارد. اما شکل هندسی گرانول­ ها تا حد زیادی منظم بوده و ظاهر آن­ها شبیه به ساچمه است.
  • ضخامت پرک­ها وابسته به محصولات بازیافتی تغییر می­کند. در حالی که گرانولpvc بازیافتی ساختاری هدایت شده دارد و بافت متمرکز و گنداله بودن آن سبب شده تا بسته‌بندی آنها به سادگی صورت گیرد.
  • رنگ گرانولpvc بازیافتی یکدست بوده و رنگ­ بندی آن متناسب با محصولاتی است که قرار است از آن­ها تولید شود. این در شرایطی است که قطعات پرک بازیافتی، از لحاظ رنگ ­بندی همگونی نداشته و رنگ­ آنها وابسته به قطعاتی است که خرد شده­اند.
  • یکی از تفاوت­ های ظاهری یا شاید درونی بین پرک و گرانول، بحث چگالی این مواد است. چگالی پرک­ها بسیار پایین­ بوده به همین خاطر در تولید مواد مرغوب از آن­ها استفاده نمی­شود. اما چگالی گرانول به خاطر اینکه فرایند تولید آن، کنترل­شده است، قابل محاسبه می­باشد. این چگالی به تولیدکنندگان محصولات پی ­وی­ سی اجازه می­دهد تا محصولی با20 بدنه یکنواخت تولید کنند.

 

تفاوت­های کاربردی پرک با گرانولpvc  بازیافتی

بین پرک و گرانولpvc  بازیافتی تفاوت­ های کاربردی و کارکردی زیادی وجود دارد و نمی­توان این دو ماده را در کنار هم و با یک کاربرد استفاده کرد. در زیر به برخی از این تفاوت­ها رسیدگی می­شود:

  • آسیاب کردن مواد بازیافتی و تهیه پرک، در اصل برای تولید گرانول است. دستگاه­ های گرانول ساز به گونه ­ای طراحی شده­اند که بهتر است خوراک آن­ها قطعات خرد شده پلیمری باشد. اما تهیه گرانولpvc بازیافتی برای تولید قطعات و محصولات پی ­وی­ سی است. محصولاتی که قرار است توسط همه افراد جامعه مورد استفاده قرار گیرند.
  • گاهی برای تولید قطعاتی که شکل و چگالی بدنه­ آنها اهمیت چندانی ندارد، مثل گلدان­ های پلاستیکی یا پلاستیک­های مشکلی برای نگه داری خاک نهال، استفاده مستقیم از پرک برای تولید محصول نهایی، نسبت به گرانول به صرفه­ تر است.

 

تفاوت­های ترکیبات پرک و گرانولpvc  بازیافتی

ساختار بدنه و ترکیبات شیمیایی پرک و گرانولpvc  بازیافتی، تفاوت­های زیادی با هم دارند. اگر چه زنجیره بدنه هر دو ماده از مواد پلیمری ناشی می­شود؛ اما جزئیات این زنجیره، تفاوت ­هایی دارد که بهتر است کمی با دلیل آنها آشنا شویم:

  • ساختار بدنه پرک یا مواد آسیابی وابستگی زیادی به محصول ضایعاتی خرد شده آن دارد. یعنی اگر محصول ضایعاتی پی­ وی­ سی نرم باشد، پرک بدست­ آمده نیز پی ­وی­ سی نرم خواهد بود. اما تولید گرانول پی­ وی­ سی به مسائل متعددی مثل جنس پلیمر پرک، ساختار شیمیایی پرک، دمای فرایند تولید گرانول و… وابستگی دارد.
  • بافت گرانولpvc بازیافتی تحت تاثیر افزودنی­هایی که به ماده مذاب آن اضافه می­شود، تغییر می­کند. به گونه ­ای که می­توان با اضافه کردن نرم­کننده­ های متعدد، یک بسته گرانول نرم از مواد پی­ وی­ سی خشک تولید کرد.
  • ترکیبات گرانولpvc بازیافتی به این خاطر که قرار است به تولیداتی تبدیل شوند که در برابر عوامل تخریبی مثل نور خورشید و اکسیژن مقاومت کنند، باید ساختار آن تغییر کند و با شرایط جدید سازگار شود؛ در صورتی که ترکیبات پرک، به خاطر اینکه قرار نیست هزینه­ زیادی بابت تولید آن صرف شود، در ساختار آن تغییرات زیادی اعمال نمی­شود.

تفاوت بین اهداف تولید پرک و گرانول

هدف از تولید گرانول به مراتب مهم­تر از تولید پرک است. آسیاب کردن مواد بازیافتی و ایجاد پرک، تنها یک عمل مکانیکی است که برای تسهیل در فرایند تولید گرانول، صورت می­گیرد.

درحالی که فرایند تولید گرانول یک عمل مکانیکی، شیمیایی است که همراه با حرارت دادن، تغییر شکل، تغییر حالت و تغییر ساختار مواد اولیه انجام می­شود. درواقع حتی می­توان این­طور بیان کرد که تولید پرک تنها بخشی از فرایند تولید گرانول است. چون برای تهیه گرانولpvc  بازیافتی ، نمی­توان از ضایعات پی ­وی­ سی به‌صورت کامل و خرد نشده استفاده کرد.

 

درصورتی که فروشنده ضایعات سیم و کابل و یا خریدار گرانول هستید، میتوانید فرم زیر را پر کرده تا با شما تماس گرفته شود و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09121592463
[contact-form-7 404 "Not Found"]