چرا باید مواد بازیافتی را به گرانول تبدیل کرد؟

از زمانی که بشر به این فکر افتاد تا نسبت به بازیافت مواد غیر قابل تجزیه اقدام کند، مدت زیادی نمی­گذرد. در همین مدت کم، متخصصان صنعت بازیافت دریافتند که تنها خرد کردن و ذوب کردن مواد بازیافتی نمی‌تواند مشکل مواد بازیافتی را حل کند. بلکه باید با ایجاد یک محصول میانجی که همه نیازهای صنایع تولید پی­ وی­ سی را تامین می­کند، نسبت به این مسئله اقدام کرد.

این محصول میانجی یا واسطه، همانا گرانول بازیافتی بود. مواد گرانول بازیافتی درواقع از خرد یا پودر کردن قطعات پی­ و­ی­ سی ضایعاتی تامین می­شوند. گرانول پی ­وی ­سی شکل تقریبا منظمی دارد و به صورت ساچمه­ های کوچکی است و اکثر ترکیبات لازم جهت تولید محصولات پی ­وی­ سی در آن تعبیه شده است. مواد گرانول بازیافتی، درواقع مشکل بسیاری از صنایع را حل کرده­اند.

لازم به یاد­آوری است که برخی از کارگاه­ های تولید قطعات پی­ وی­ سی، به خاطر کم کردن بار مالی خود، اقدام به تولید محصولات نهایی از پرک­های ضایعاتی می­کنند. زمانی که کیفیت محصول تولید­شده اهمیت نداشته باشد، این موضوع چندان خود را نشان نمی­دهد، اما هنگام تولید محصولات پی­ وی­ سی با کیفیت، استفاده از مواد گرانول بازیافتی به شکل گرانول ضرورت دارد.

معایب پرک نسبت به گرانول

هنگامی که تولید محصولات پی ­وی ­سی با کیفیت به میان می­آید باید دید که چرا استفاده از پرک برای این کار مطلوب نیست و باید این ضایعات را تنها به‌عنوان تامین­ کننده مواد گرانول بازیافتی در نظر گرفت.

  • ناهمگونی چگالی ماده مذاب

به خاطر وجود ترکیبات متعدد و خواص متنوع پرک­های آسیابی، ماده مذابی که از آن­ها به دست می­آید، دارای چگالی یکنواختی نبوده و ناهمگون است. از آنجایی که هنگام تولید مستقیم محصولات پی­وی­سی از پرک، از مواد افزودنی نیز استفاده نمی­شود، از بین بردن این ناهمگونی نیز امکان پذیر نیست. این مشکل را تنها می­توان با استفاده از پرک به‌عنوان تامین کننده مواد گرانول بازیافتی برطرف نمود.

  • عدم یکنواختی سطح محصولات تولید شده

زمانی که ماده مذاب حاصل شده از پرک، دارای چگالی یکنواختی نیست، نمی­توان انتظار داشت که محصولی که از آن تولید می­شود دارای سطحی یکدست و یکنواخت باشد. اما اگر پرک را به عنوان ساختار اولیه مواد گرانول بازیافتی به کار ببریم، محصول نهایی از سطحی یکنواخت و منسجم برخوردار خواهد شد.

  • رنگ ­بندی نامطلوب

مواد گرانول بازیافتی به این خاطر که با افزودنی­ های متعددی مثل رنگ دهنده‌ها اصلاح می­شوند، گرانول تولید شده دارای رنگ یکدستی خواهد شد. در حالی که تنها استفاده از پرک و مواد آسیابی برای تولید محصول نهایی، سبب بروز مشکل آمیختگی رنگی در سطح محصول خواهد شد.

 

مزایای استفاده از گرانول نسبت به پرک در تولید محصول نهایی

  • شکل­ دهی کنترل شده:

از آنجا که گرانول پی ­وی­ سی یک محصول صنعتی تولید­شده است، شکل ­دهی آن به صورت دقیقی قابل کنترل است. مواد گرانول بازیافتی با دقت بالایی تحت نظارت قرار می­گیرند تا در فرایند تولید گرانول اخلال ایجاد نکنند.

  • رنگ ­دهی تحت کنترل:

مواد گرانول بازیافتی هنگامی که در حال ذوب شدن هستند، متناسب با درصد رنگی خود، با دریافت رنگ­دانه ­های مناسب، به رنگ تعریف شده درمی­ آیند. به همین خاطر گرانول نسبت به پرک، از یکنواختی ظاهری و رنگی مطلوبی برخوردار است.

  • افزودنی­های مناسب برای تعادل فرایند:

امکان اصلاح فرایند پرک هنگام ذوب شدن و تبدیل مستقیم آن به محصول نهایی وجود ندارد. اما زمانی که این قطعات خرد شده نقش تامین کننده مواد گرانول بازیافتی را بازی می­کنند، با دریافت افزودنی­های مناسب و کنترل شده، ضعف­ها و نقص­های آنها برطرف شده و محصولی باکیفیت از آنها ساخته می­شود.

  • چگالی و یکنواختی ماده مذاب:

مواد گرانول بازیافتی اگر چه از پرک­های آسیابی بدست آمده­اند، اما بین ماده مذاب گرانول و پرک تفاوت­ های بنیادی وجود دارد. ماده مذاب گرانول، به این خاطر که تحت نظارت قرار می­گیرد و با افزودنی­ های متعدد اصلاح می­شود، دارای چگالی حساب شده و یکنواخت است. چیزی که در مورد مذاب پرک تنها، مصداق ندارد.

  • یکنواختی محصول تولید شده:

محصولات تولید شده از گرانول دارای سطحی یکنواخت و یکدست هستند. محصولات پی­ وی­ سی، این قضیه را مدیون خط تولید کنترل شده و افزودنی­ها و کمک‌فرآیند هستند. به همین خاطر، منطقی به نظر نمی­رسد که پرک ­های آسیابی نقشی غیر از تامین کننده مواد گرانول بازیافتی داشته باشند.

 

درصورتی که فروشنده ضایعات سیم و کابل و یا خریدار گرانول هستید، میتوانید فرم زیر را پر کرده تا با شما تماس گرفته شود و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09121592463